День Сіверського Дінця

Спокоен Северский Донец пока что в берегах.
Еще светла его вода, но на решенье скор,
Он потемнеет – и тогда рванется на простор.
Былинной силушкой взыграв, разгульный богатырь,
Он свой крутой покажет нрав во весь размах и ширь.
Покажет так, что всяк поймет, насколько он могуч.
Обманчива смиренность вод у Святогорских круч...
Беспечно плещется волна сквозь дали и века.
Течет, достоинством полна, – и тем живет река.

Б. Белаш

   


    Святкові ВІТАННЯ з 10-річчям ДНЯ СІВЕРСЬКОГО ДІНЦЯ - 2016 (завантажити).

    2007 року, під час реалізації другої фази європейського проекту TACIS в басейні річки Сіверський Донець, з метою забезпечення відкритості діяльності органів виконавчої влади у сфері управління водними ресурсами і популяризації відомостей про водні об’єкти басейну р. Сіверський Донець Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням водних ресурсів спільно з громадською організацією «Сіверський Донець – відродження» була започаткована традиція щороку відзначати День Сіверського Дінця.

    День Сіверського Дінця – це масштабна громадська екологічна акція, спрямована на поліпшення стану й відродження р. Сіверський Донець – основної водної артерії сходу України, що забезпечує потреби у воді населення та галузей економіки Харківської, Донецької та Луганської областей.

    За своїм географічним положенням та кліматичними особливостями басейн Сіверського Дінця є маловодним. Саме тому раціональне використання, збереження та відродження водних ресурсів басейну річки Сіверський Донець має першочергове значення для забезпечення сталого водопостачання сходу України.

    Започаткування й щорічне відзначення Дня Сіверського Дінця втілює у собі сучасний підхід світової спільноти до проблем водокористування, що ґрунтується на принципах превентивності – попередження та запобігання.

    В рамках заходів, присвячених Дню Сіверського Дінця, протягом року проводяться:

    Головна мета заходів до Дня Сіверського Дінця – створення платформи для діалогу між владою і громадами територій, що складають басейн Сіверського Дінця, інформування населення про стан водних ресурсів басейну Сіверського Дінця – практично єдиного джерела прісної води для жителів Харківської, Донецької і Луганської областей, формування громадської думки щодо необхідності вжиття спільних заходів з раціонального використання, охорони і відтворення водних ресурсів та залучення до процесу управління водними ресурсами всіх учасників водогосподарського комплексу, громадськості і населення.

    Темами Дня Сіверського Дінця з року в рік стають актуальні аспекти взаємодії людського суспільства з природним середовищем, як то «Вода – ты жизнь и жизни красота», «Сіверський Донець – річка нашого життя», «Усі живуть нижче за течією», «Сіверський Донець – ріка без кордонів», «Життя річки – у твоїх руках», «Екологія природи – екологія душі», «Сіверський Донець – спільна справа влади і громади».

    Збереження водних ресурсів дійсно є спільною справою влади і суспільства. З огляду на досвід Європейських країн, за підтримки проекту TACIS в 2007 році одним з перших в Україні було створено Басейнову раду річки Сіверський Донець – представницький орган, метою діяльності якого є забезпечення узгодженості дій всіх адміністративно-територіальних суб'єктів басейну з питань управління водними ресурсами, а також розробки плану управління річковим басейном. До складу Басейнової ради входять представники обласних рад і облдержадміністрацій, департаментів екології, екологічних інспекцій, водокористувачів, наукових установ, громадських організацій Харківської, Донецької та Луганської областей.

    При управлінні водними ресурсами використовується принцип «все живуть нижче за течією». Не знаючи загальних проблем басейну, неможливо покращувати стан річки на окремих її ділянках. Тому Басейнова рада виконує важливу функцію з інформування учасників водогосподарського комплексу всій території басейну про стан водних ресурсів, про загальнобасейнові проблеми, а також обговорення цілей і завдань поліпшення екологічного стану водних об'єктів, а також розробки на цій основі конкретних програм заходів.

    За десять років відзначення Дня Сіверського Дінця в рамках діяльності Басейнової ради напрацьовано практичний досвід залучення широкого кола громадськості та зацікавлених організацій до конструктивного діалогу з питань управління водними ресурсами басейну річки Сіверський Донець – головної водної артерії сходу України. В басейні Сіверського Дінця створено основу для запровадження басейнового принципу згідно з нормами Водної Рамкової Директиви Європейського Союзу на шляху адаптації законодавства України до європейського.

   

    Засідання Басейнової ради р. Сіверський Донець 2016

    27 липня 2016 року в смт. Білогорівка Попаснянського району Луганської області у приміщенні КП «Попаснянський районний водоканал» відбулось засідання Басейнової ради р. Сіверський Донець в рамках заходів до Дня Сіверського Дінця – 2016, організоване Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням водних ресурсів Держводагентства України спільно з Департаментом екології та природних ресурсів Луганської облдержадміністрації.

    Участь у засіданні Басейнової ради р. Сіверський Донець узяли члени Басейнової ради, а також запрошені представники Харківської, Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій, місцевих органів самоврядування міст Дружківка, Костянтинівка, Слов’янськ, Кремінна, Лисичанськ, Харків, Рубіжне, Сєвєродонецьк, смт. Білогорівка та Попаснянського району, ДРПВІ «Дніпрогіпроводгосп», ДП «Східноукраїнський екологічний інститут», Сіверсько-Донецького БУВР, підприємств-водокористувачів, учасників водогосподарського комплексу Харківської, Донецької та Луганської областей.

    До початку засідання присутні оглянули водогосподарські об’єкти КП «Попаснянський районний водоканал», Білогорівський водозабір та Західну фільтрувальну станцію на р. Сіверський Донець.

    Відкрив засідання голова Басейнової ради р. Сіверський Донець, заступник голови Донецької облдержадміністрації Лаврик В.О. З вітальним словом до присутніх звернулись заступник голови Басейнової ради, радник Харківського міського голови Кітанін В.О. та заступник голови Луганської облдержадміністрації Гуц В.В.

    Начальник Сіверсько-Донецького БУВР, заступник голови Басейнового ради Антоненко В.Є. охарактеризував водогосподарську обстановку в басейні р. Сіверський Донець та її залежність від діяльності водокористувачів на вище розташованих ділянках у Харківській та Донецькій областях в умовах відсутності весняної повені та низької межені протягом останніх років.

    Про забезпечення потреб водокористувачів Луганської області доповів директор КП «Попаснянський районний водоканал» Вілков І.Ю., про запаси і стан використання підземних вод у басейні р. Сіверський Донець повідомив генеральний директор державного регіонального геологічного підприємства «Донецькгеологія» Жикаляк М.В.

    Тіхонов О.В., директор Департаменту екології та природних ресурсів Луганської облдержадміністрації та Лихач О.В., заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації поінформували присутніх про заплановані на 2016 рік водоохоронні заходи та регіональний моніторинг поверхневих водних об’єктів на території областей.

    Серед актуальних тем, винесених на розгляд учасників засідання, було обговорено розробку ТЕО «Поліпшення гідрологічного режиму та покращення екологічного стану р. Сіверський Донець у Харківській, Донецькій та Луганській областях» на виконання протоколу робочої наради у Луганській облдержадміністрації з питань оздоровлення басейну р. Сіверський Донець.

    За підсумками роботи засідання Басейнової ради р. Сіверський Донець прийнято відповідні рішення, спрямовані на покращення екологічного стану басейну р. Сіверський Донець та забезпечення координації дій всіх учасників водогосподарського комплексу з метою раціонального використання водних ресурсів в умовах маловодності регіону.

    Протокол засідання Басейнової ради р. Сіверський Донець (завантажити).

   

    Десятий ювілейний конкурс дитячої та юнацької творчості «Сіверський Донець – очима молоді» 2016

    12 жовтня 2016 року в Центрі культури і довкілля м. Слов’янська відбулось урочисте нагородження переможців та призерів 10-го ювілейного конкурсу дитячої та юнацької творчості «Сіверський Донець – очима молоді», що проводився Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням водних ресурсів спільно з громадською організацією «Сіверський Донець – відродження» за підтримки Донецької та Луганської облдержадміністрацій в рамках відзначення Дня Сіверського Дінця – 2016.

    Для участі у конкурсі подавались фотографії, малюнки, прозові та поетичні твори, вироби з природних і прикладних матеріалів, дослідницькі роботи, а також агітаційні розробки: стін-газети, плакати, буклети – усе, що закликає до збереження і раціонального використання водних ресурсів басейну р. Сіверський Донець.

    Організатори конкурсу мали за головну мету заохотити дітей до творчості та пізнання себе як частки природи, розвинути інтерес молоді до проведення екологічних досліджень, підтримати ініціативи учнів та педагогів у пропаганді дбайливого ставлення до безцінного дару природи – води.

    Цього року для участі у конкурсі було надано 337 творчих робіт за 6 номінаціями: фотографії – 76, малюнки – 131, прозові й поетичні твори – 35, вироби з природних і прикладних матеріалів – 72, дослідницькі роботи – 6, агітаційні розробки – 17. Заявки на участь були надіслані від 37 навчальних закладів Донецької та Луганської областей, з 10 населених пунктів: м. Слов’янськ, м. Святогірськ, м. Миколаївка, м. Краматорськ, м. Лиман, м. Часів Яр, м. Лисичанськ, с. Рай-Олександрівка, сел. Райгородок, смт. Мангуш.

    7 жовтня 2016 року відбулось засідання комісії з оцінювання конкурсних робіт, до складу якої увійшли представники Департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації, відділів освіти і культури, відділу у справах сім’ї, молоді, фізкультури і спорту Слов’янської міської ради, Центру культури і довкілля м. Слов’янськ, Слов’янського краєзнавчого музею, літературного об’єднання «Світанок», фотохудожник, а також керівництво та профільні фахівці Сіверсько-Донецького БУВР.

    За висновками комісії з оцінювання конкурсних робіт почесними грамотами й дипломами було відзначено понад 100 учасників конкурсу. Участь у церемонії нагородження узяв заступник директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації Лихач О.В., заступник Слов’янського міського голови Сиваш Д.В., начальник міського відділу культури Олійник М.М., спеціаліст міського відділу у справах сім’ї, молоді, фізкультури та спорту Брянська П.В., спеціаліст відділу культури Гончарук К.О., фотохудожник Чередниченко П.Г., заступник голови літературного об’єднання «Світанок», поетеса Мєженіна Л.М., начальник Сіверсько-Донецького БУВР Антоненко В.Є., заступники начальника управління Білоцерківська Н.О. і Трофанчук С.І.

   

    Переможці та призери у кожній із номінацій, а також найактивніші навчальні заклади отримали яскраві та змістовні енциклопедичні видання, придбані за рахунок коштів обласних фондів охорони навколишнього природного середовища.

    А лауреатам конкурсу було вручено подарунки від спонсорів: Слов’янської кондитерської фабрики «ВАЛЕНСИЯ», ПрАТ «ВО КОНТІ», мережі супермаркетів ТОВ «Славтрейд БРАВО», ВТП «ЮВЕЛИРСЕРВИС», Конно-спортивного клубу «АЛЛЮР», Кінотеатру «САПФИР», магазину іграшок «БАЛУ», магазину для дітей «КОЛОБОК», Сімейного консультаційного центру «ЮЛА», Дитячого розважального центру «СТРЕКОЗА».

   

   

    Усі творчі роботи учасників конкурсу «Сіверський Донець – очима молоді» 2016 були представлені на огляд гостей свята у фойє Центру культури і довкілля, а нагородження переможців конкурсу супроводжувалось виступами вокальних та хореографічних колективів м. Слов’янська.

    Досвід проведення конкурсу творчих робіт протягом цих десяти років показав не лише розширення географії та збільшення кількості учасників, а й підвищення рівня їх підготовки (зокрема у номінації «дослідницькі роботи»), зростання інтересу молодого покоління до системних спостережень за водними об’єктами басейну р. Сіверський Донець, щиру занепокоєність молоді станом екології рідного краю та усвідомлення гострої необхідності дбайливого ставлення до водних ресурсів, готовність до активного пошуку шляхів вирішення водно-екологічних проблем Придінців’я та практичної діяльності з поліпшення стану річок, джерел і водойм регіону.

* * *

    17 листопада 2016 року в Центрі позашкільної роботи зі школярами та молоддю м. Лисичанська відбулось урочисте нагородження юних жителів Луганщини – учасників та переможців 10-го ювілейного конкурсу дитячо-юнацької творчості «Сіверський Донець – очима молоді» 2016, який проводився Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням водних ресурсів спільно з громадською організацією «Сіверський Донець – відродження» в рамках заходів до Дня Сіверського Дінця за підтримки Донецької і Луганської обласних державних адміністрацій.

    У святковому заході взяли участь начальник управління Департаменту екології та природних ресурсів Луганської ОДА Максименко Є.А., Лисичанський міський голова Шилін С.І. та його заступник Ганьшин І.І., керівництво Сіверсько-Донецького басейнового управління водних ресурсів і Луганського регіонального управління водних ресурсів, учасники конкурсу, представники навчальних закладів міста і засобів масової інформації.

    Цього року на конкурсі творчих робіт Луганщина була гідно представлена 40 юними учасниками з п’яти навчальних закладів м. Лисичанська: загальноосвітніх шкіл № 25 і № 26, багатопрофільного ліцею, багатопрофільної гімназії та дитячої школи мистецтв № 1. Гості свята мали можливість ознайомитись з найяскравішими роботами учасників цьогорічного конкурсу завдяки організованій у фойє виставці творчих робіт, а також дізнатись про перебіг конкурсу за ТВ-репортажами зі Слов’янська.

    Переможцям і призерам конкурсу начальник Сіверсько-Донецького БУВР Антоненко В.Є. вручив почесні дипломи і пізнавальні енциклопедичні видання та подарунки від спонсорів свята – ВТП «Ювелирсервис». Заохочувальними призами для інших учасників стали фотоальбоми «Сіверський Донець – ріка натхнення і любові», вручені заступниками начальника управління Білоцерківською Н.О. та Трофанчуком С.І.

    За всебічну підтримку громадських екологічних заходів зі збереження водних ресурсів краю та з нагоди 10-річчя відзначення Дня Сіверського Дінця подяки Сіверсько-Донецького БУВР були оголошені представникам влади та освітянам міста. Музичним подарунком для присутніх стали номери художньої самодіяльності юних жителів м. Лисичанська.

   

    Науково-практична конференція «День Сіверського Дінця – 10 років спільних дій» 2016

    20 жовтня 2016 року в залі Донбаського державного педагогічного університету в рамках діяльності Басейнової ради р. Сіверський Донець відбулись урочисті заходи на честь 10-ї річниці Дня Сіверського Дінця, що включали проведення науково-практичної конференції «День Сіверського Дінця – 10 років спільних дій…» та виставки творчих робіт учасників 10-го ювілейного дитячо-юнацького конкурсу «Сіверський Донець – очима молоді» 2016.

    Заходи було організовано Сіверсько-Донецьким басейновим управлінням водних ресурсів спільно з громадською організацією «Сіверський Донець – відродження» за підтримки Донецької та Луганської облдержадміністрацій.

    Участь у заходах узяли понад 200 осіб, в тому числі представники Донецької, Луганської та Харківської обласних державних адміністрацій, місцевих органів самоврядування, підприємств-водокористувачів трьох областей, наукових установ та організацій, закладів культури та освіти, громадських організацій та ЗМІ.

    В ході науково-практичної конференції виступили начальник Сіверсько-Донецького БУВР Антоненко В.Є., заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації Лихач О.В., директор Департаменту екології та природних ресурсів Луганської облдержадміністрації Тіхонов О.В., радник голови Харківської обласної ради Кирюхін О.М., заступник голови Слов’янської міської ради Сиваш Д.В., проректор з науково-педагогічної роботи Донбаського державного педагогічного університету Швидкий С.М., депутат Донецької обласної ради, колишній очільник департаменту екології та природних ресурсів Донецької області Третьяков С.В., начальник Донецького обласного управління водних ресурсів Мітницький Ю.В., начальник експлуатаційного відділу КП «Компанія «Вода Донбасу» Мокрий С.О., головний інженер КП «Харківводоканал» Паболков В.В., заступник директора Національного природного парку «Святі гори» Журова П.Т., директор Слов’янського педагогічного ліцею Бабенко О.А., директор Слов’янського хіміко-механічного технікуму Котляров О.В., викладач історії ВСП НАУ Слов’янський коледж Національного авіаційного університету, керівник гуртка «Торське товариство» Поух Л.Й., вчитель початкових класів Лиманського навчально-виховного комплексу № 1 Войтенко О.О., заступник голови літературного об’єднання «Світанок» Мєженіна Л.М.

    Як зазначив у своїй доповіді начальник Сіверсько-Донецького БУВР Антоненко В.Є., за десять років відзначення Дня Сіверського Дінця в рамках діяльності Басейнової ради напрацьовано практичний досвід залучення широкого кола громадськості та зацікавлених організацій до конструктивного діалогу з питань управління водними ресурсами басейну річки Сіверський Донець – головної водної артерії сходу України. В басейні Сіверського Дінця створено основу для запровадження басейнового принципу згідно з нормами Водної Рамкової Директиви Європейського Союзу на шляху адаптації законодавства України до європейського. У форматі конкурсу «Сіверський Донець – очима молоді» здійснюється патріотичне виховання молоді у дусі любові до рідного Придінців’я та його водних ресурсів.

    У заключній частині конференції Подяками Сіверсько-Донецького БУВР було відзначено особистий внесок представників органів влади, освітян, громадськості та преси у поліпшення стану й відродження водних ресурсів р. Сіверський Донець, поширення знань про основну водну артерію сходу України та необхідність раціонального використання водних ресурсів в умовах маловодності регіону, формування дбайливого ставлення до безцінного дару природи – води.

    Для учасників конференції та гостей свята було організовано концертну програму за участі творчих колективів Слов’янська та Слов’янського району: зразкового вокального колективу «Орфей» (керівник: Інна Куриленко), ансамблю спортивного бального танцю «Вдохновение» (керівник: Марія Литвинова), вокальної студії «Соната» (керівник: Олександр Куриленко), народного вокального ансамблю «Лілея» (керівник: Наталія Гудова), ведучі: Ярослав Семейко та Марина Шевельова.

    За підтримки Донецької та Луганської облдержадміністрацій та фінансування з обласних фондів охорони навколишнього природного середовища Сіверсько-Донецьким БУВР було підготовлено інформаційні видання: фотоальбом «Сіверський Донець – ріка натхнення та любові» і спеціальний випуск науково-виробничого журналу «Водне господарство України», присвячений 10-річчю відзначення Дня Сіверського Дінця.

    До участі у заходах з нагоди Дня Сіверського Дінця – 2016 були запрошені представники всіх водогосподарських організацій України, зокрема з басейнового управління річки Тиса, що на заході нашої держави, тому програмою урочистостей було передбачено розгорнути Всеукраїнську рушникову доріжку єдності довжиною 75 метрів (яка наразі зберігається у фондах Слов’янського краєзнавчого музею) під час виконання пісні на слова Віктора та Алли Антоненко «Вишиванка – моя Україна».

    І це не випадково, адже започаткований у вересні 2010 року культурно-мистецький рушниковий проект «Єдина Україна – схід і захід разом» побачив світ і об’їхав усю Україну саме завдяки безпосередній підтримці Віктора Єгоровича Антоненка та колективу Сіверсько-Донецького БУВР. Цей міст єдності українського народу символічно поєднав схід і захід України, східну і західну річки держави – Сіверський Донець і Тису. Фінальним акордом відзначення 10-ї річниці Дня Сіверського Дінця прозвучали слова керівника проекту Світлани Кучеренко:

    Ніби могутні води Сіверського Дінця ми розгортаємо «рушникові перевесла» з надією на мирне майбуття!

        Шуми, Донець, могутньою водою!
        І слався працею, славетний СДБУВР!
        Ми рушники розгорнемо родиною одною,
        Щоб рід вкраїнський наш міцний, єдиний був!
            Шуми, Донець, могутньою водою!
            Розгонь, Донець, вражду і ворогів!
            Я хочу так умитися тобою,
            Відчути велич рідних берегів…
        Шуми, Донець, могутньою водою!
        До сонця в хвилях велич підіймай!
        Допоки Ти і ми – живі з тобою,
        Шуми, Донець, та Мир оберігай!

   

Інформація про річку Сіверський Донець

    Сіверський Донець – найбільша річка лівобережної України та найбільша притока р. Дон.

    Свій початок Сіверський Донець бере на південному схилі Середньо-Русської височини в Білгородській області Російської Федерації та впадає в р.Дон також на території Російської Федерації в Ростовській області.

    У середній течії Сіверський Донець протікає територією України – Харківською, Донецькою й Луганською областями, двічі перетинаючи державний кордон.

    Довжина Сіверського Дінця – 1053 км, загальна площа водозбору – 98900 км2, у межах України 723 км, що становить 68% загальної довжини, і 54540 км2, або 55% площі водозбору, з них у Харківські області – 375 км і 22030 км2 (40%), Донецької області – 95 км і 7950 км2 (15%), Луганської області – 253 км і 24560 км2 (45%).

    Середній багаторічний об'єм стоку Сіверського Дінця становить 4,5 км3, а в дуже маловодні роки (95% забезпеченості) знижується до 1,9 км3. Із середньорічного об'єму стоку Сіверського Дінця 1,8 км3 (40%) формується на території Росії. Стік, що формується в Україні в середній по водності рік, становить 2,7 км3, а в розрахунковий маловодний може знижуватися до 0,7 км3.

    Територія басейну в межах України являє собою регіон розвиненого індустріально-аграрного виробництва. Основу промислового розвитку Харківської, Донецької й Луганської областей становить чорна металургія, багатогалузеве машинобудування, хімічна, паливна, легка й харчова галузі національної економіки.

    На території України водні ресурси басейну Сіверського Дінця інтенсивно використаються з метою водопостачання промислово розвиненого регіону України, що включає Харківську область і Центральний Донбас.

    Інтенсивний розвиток тут отримали вуглевидобувні, металургійні, нафтопереробна галузі промисловості та теплоенергетика.

    Територією басейну ріки в межах України є найбільш урбанізований і індустріальний регіон, у населених пунктах якого мешкає майже 8 млн. чоловік, у тому числі 85% у містах і селищах міського типу з дуже високою щільністю населення – 200 чол./км2. У басейні розташовані понад 500 тільки великих підприємств, у тому числі майже 100 водоємних, небезпечних в екологічному відношенні хімічних і металургійних підприємств. Розораність земель досягає 64% загальної площі, а сільськогосподарські угіддя взагалі займають 82% території.

    Весь цей господарський комплекс потребує велику кількість води. Однак, водозабезпеченість басейну водними ресурсами в 3 рази нижча середньої по Україні, а з урахуванням транзитного стоку - нижча майже в 8 разів. У зв'язку з цим інтенсивність використання місцевого річкового стоку досягає 1,2 раз, а в маловодні роки вона збільшується до 3,5 раз, тоді як середня по Україні становить 0,6 і 1,4 рази відповідно. Розвиток виробничих сил цього регіону України та більша щільність населення обумовили тут високий ступінь регулювання та використання водних ресурсів, а також навантаження стічними водами та забруднюючими речовинами водних об'єктів басейну.

    Об'єднання сприятливих кліматичних і ґрунтових умов з високою щільністю населення стимулювало розвиток у цій зоні інтенсивного сільськогосподарського виробництва: зерна, соняшника, овочів, цукрового буряка, а також тваринництва. Однак, сільськогосподарське виробництво в цій зоні характеризується нестійкістю з огляду на нестачу зволоження, у зв'язку із чим тут дістало широкий розвиток зрошувальне землеробство.

    До складу технічної водогосподарської системи басейну Сіверського Дінця на території України входять великі водосховища багаторічного регулювання: Печенізьке (383 млн. м3), Червонооскільське (445 млн. м3), канали міжбасейнового перекидання вод: Дніпро-Донбас І черга пропускною спроможністю 120 м3/с із Краснопавлівським водосховищем (410 млн. м3), Сіверський Донець-Донбас потужністю 43 м3/с.


Інформацію про річку Сіверський Дінець можна також отримати на сайті http://ru.wikipedia.org

Мандівка Сіверським Дінцем (документальний фільм, 2007)

   

Фотогалерея